05

~~YTB’den Orta Asya Ülkelerine Yönelik Laparoskopik Cerrahi Kursu Desteği

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) desteğiyle Türk dünyasındaki doktorlara “Laparoskopik Cerrahi Kursu” verildi. Çevrim içi ortamda yapılan kurs programında Laparoskopik cerrahi yönteme ilişkin teorik dersler verilerek canlı ameliyat uygulamaları gösterildi.

Detay
05

Polonya’da ulusal karantina ilan edildi

Polonya'da ilan edilen ulusal karantina kapsamında oteller, kayak merkezleri, kreşler, alışveriş merkezleri dahil pek çok müessese 17 Ocak'a kadar kapatılırken, yılbaşı gecesi için sokağa çıkma yasağı getirildi.

Detay
05

İçişleri Bakanlığı'ndan yeni koronavirüs genelgesi

İçişleri Bakanlığınca 81 ilin valiliğine "Sokağa Çıkma Kısıtlamaları" konulu genelge gönderildi. İlk sokağa çıkma kısıtlaması bugün 21.00’de başlayıp çarşamba sabah 05.00’te bitecek. Kısıtlamanın olduğu cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, kasap ve kuruyemişçiler 10.00-17.00 arasında faaliyet gösterebilecek.

Detay
05

~~ KOVID-19'un yayılmasına karşı mücadeleye katkıda bulunmak isteyen Saint-Josse Belediyesi, 7 Aralık'ta üç aylık bir süre için Belediye Kovid-19 test merkezini kuracak.

Belediye Başkanı Emir Kır, "Bu Belediye Kovid-19 test merkezi ile salgınla mücadelede etkinliği kanıtlanmış yerel bir hizmeti yeniden vereceğiz. Önceki test merkezimizde, günde ortalama 150 test yapıldığını hatırlıyorum. Bu merkez, vatandaşlarımız hızlı bir şekilde test olabilmelerini sağlarken, belediye düzeyinde de, kriz yönetiminde, kreşler, okullar ve daha genel olarak personelimiz için hemen test yapılmalarına olanak tanıyacaktır"dedi.

Detay
05

'İnsanlar hastamızın çırpınışını görebilseler maskelerini çıkarmazlar'

Dicle Üniversitesi bünyesindeki pandemi hastanesinde görev yapan Anestezi ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mahir Kuyumcu, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadelede hastalara şifa olabilmek için görevini özveriyle sürdürüyor.

Detay
05

Son dakika… Rusya Sağlık Bakanlığı duyurdu: Aşı üretimi başladı

Rusya Sağlık Bakanlığı, Devlet Başkanı Putin'in müjdesini verdiği 'Sputnik V' adlı Covid-19 aşısının üretimine başlandığını duyurdu.

Detay
05

Koronavirüsün Psikolojik Etkilerine Dikkat!

Bugüne dek Türkiye’de COVID-19 benzeri bir pandemi yaşanmamıştı. Küresel koronavirüs pandemisi günlük yaşamımızı büyük oranda değiştirdi; işletmeler, okullar, insanların bir araya gelebileceği pek çok yerin kapanmasıyla birlikte bizler de karantina sürecine girdik. Virüsün yayılma hızının azalmaya başladığı zaman ise “yeni normal” ile bu sosyal izolasyon sürecinden çıkmaya başladık.

Detay
05

Yüz koruyucu siperlikler bizi koronavirüsten ne kadar koruyor?

Sağlık çalışanlarının sahada kullandığı yüz koruyucu siperlikler günlük yaşamda kullanılabilir mi? İşe yarar mı? Bu sorunun cevabı Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar tarafından verildi.

Detay
05

EN ANLAMLI VE EN DRAMATİK BAYRAMLAŞMA...

Sağlık çalışanları aileleri ile sanal ortamda bayramlaştı. Yeni tip koronavirüsle mücadelede büyük bir özveriyle görev yapan sağlık çalışanları, ailelerinden uzak bir bayram geçirmenin hüznünü yaşıyor.

Detay
05

Sigara virüsün hücreye yapışmasını kolaylaştırıyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüsün sigara içen kişilerde hücreye yapışmasının ve vücuda girmesinin daha kolay olduğunu söyledi.

Detay
05

Sağlık Bakanı Koca: Başakşehir Şehir Hastanemizin bütün yatakları gerektiğinde yoğun bakım olarak kullanılabilir

Sağlık Bakanı Koca, "Başakşehir Şehir Hastanemizin bütün yatakları, yoğun bakım altyapısına sahip olup gerektiğinde hepsi yoğun bakım olarak kullanılabilir." dedi.

Detay
05

~~“Toplumun büyük kesimi enfekte olacak ama bizi korkutan yüzde 10…”

Corona virüsü salgınıyla en ön cephede büyük mücadele veren acil tıp çalışanları, bir kez daha tehlikenin büyüklüğüne işaret edip, vatandaşlara 'evde kalın" çağrısında bulundu. Toplumun büyük bir kısmı enfekte olacağını vurgulayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizceli, "Bunların bir kısım ufak tefek semptomlarla geçirse de yüzde 10'luk bir kısım hastaneye başvurmak zorunda kalacak. İşte bizi bu yüzde 10 korkutuyor" dedi.

Detay
05

Maskenin ardındaki fedakarlık hikayeleri.. Hepinizi tebrik ediyoruz

Kimi haftalarca evine gitmeyen, kimi aynı evde yaşadığı aile üyelerinden kendini tecrit eden, kimi ise salgınla mücadelede gönüllü olarak acil serviste hizmet veren sağlık çalışanları, toplum sağlığı için kendi önceliklerini hiçe sayıyor.

Detay
05

~~Son dakika… Bilim insanlarından korkutan corona açıklaması: 40 mutasyon geçirmiş virüs bulundu

Dünya çapında corona virüsü paniği katlanarak devam ederek İzlanda'dan kritik bir açıklama geldi... İzlandalı bilim adamları ülkedeki corona virüsü hastalarından alınan örneklerde dehşete düşüren bir sonuca ulaştı. Bilim insanları, Covid-19 hastalarından alınan örneklerde mutasyona uğramış 40 virüs tespit etti.

Detay
05

Son dakika… İlk Corona Virüsü aşısı yapıldı: İlk kez bir insan üzerinde denediler

Çin'in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde Aralık ayında çıktıktan haftalar içerisinde küresel bir salgın halini alan corona virüsü ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı... Dün AP haber ajansının duyurduğu, "Corona virüsü aşısı denemesi" bugün gerçekleşti. Kameralar önünde sağlıklı gönüllülere corona virüsü aşısı yapıldı.

Detay