05

Yüz koruyucu siperlikler bizi koronavirüsten ne kadar koruyor?

Sağlık çalışanlarının sahada kullandığı yüz koruyucu siperlikler günlük yaşamda kullanılabilir mi? İşe yarar mı? Bu sorunun cevabı Iowa Üniversitesi Tıp Fakültesinden araştırmacılar tarafından verildi.

Detay
05

EN ANLAMLI VE EN DRAMATİK BAYRAMLAŞMA...

Sağlık çalışanları aileleri ile sanal ortamda bayramlaştı. Yeni tip koronavirüsle mücadelede büyük bir özveriyle görev yapan sağlık çalışanları, ailelerinden uzak bir bayram geçirmenin hüznünü yaşıyor.

Detay
05

Sigara virüsün hücreye yapışmasını kolaylaştırıyor

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nejat Altıntaş, koronavirüsün sigara içen kişilerde hücreye yapışmasının ve vücuda girmesinin daha kolay olduğunu söyledi.

Detay
05

Sağlık Bakanı Koca: Başakşehir Şehir Hastanemizin bütün yatakları gerektiğinde yoğun bakım olarak kullanılabilir

Sağlık Bakanı Koca, "Başakşehir Şehir Hastanemizin bütün yatakları, yoğun bakım altyapısına sahip olup gerektiğinde hepsi yoğun bakım olarak kullanılabilir." dedi.

Detay
05

~~“Toplumun büyük kesimi enfekte olacak ama bizi korkutan yüzde 10…”

Corona virüsü salgınıyla en ön cephede büyük mücadele veren acil tıp çalışanları, bir kez daha tehlikenin büyüklüğüne işaret edip, vatandaşlara 'evde kalın" çağrısında bulundu. Toplumun büyük bir kısmı enfekte olacağını vurgulayan Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İbrahim İkizceli, "Bunların bir kısım ufak tefek semptomlarla geçirse de yüzde 10'luk bir kısım hastaneye başvurmak zorunda kalacak. İşte bizi bu yüzde 10 korkutuyor" dedi.

Detay
05

Maskenin ardındaki fedakarlık hikayeleri.. Hepinizi tebrik ediyoruz

Kimi haftalarca evine gitmeyen, kimi aynı evde yaşadığı aile üyelerinden kendini tecrit eden, kimi ise salgınla mücadelede gönüllü olarak acil serviste hizmet veren sağlık çalışanları, toplum sağlığı için kendi önceliklerini hiçe sayıyor.

Detay
05

~~Son dakika… Bilim insanlarından korkutan corona açıklaması: 40 mutasyon geçirmiş virüs bulundu

Dünya çapında corona virüsü paniği katlanarak devam ederek İzlanda'dan kritik bir açıklama geldi... İzlandalı bilim adamları ülkedeki corona virüsü hastalarından alınan örneklerde dehşete düşüren bir sonuca ulaştı. Bilim insanları, Covid-19 hastalarından alınan örneklerde mutasyona uğramış 40 virüs tespit etti.

Detay
05

Son dakika… İlk Corona Virüsü aşısı yapıldı: İlk kez bir insan üzerinde denediler

Çin'in Hubei eyaletindeki Wuhan kentinde Aralık ayında çıktıktan haftalar içerisinde küresel bir salgın halini alan corona virüsü ile ilgili flaş bir gelişme yaşandı... Dün AP haber ajansının duyurduğu, "Corona virüsü aşısı denemesi" bugün gerçekleşti. Kameralar önünde sağlıklı gönüllülere corona virüsü aşısı yapıldı.

Detay
05

‹ANNE BENİ SAĞLIKLI BESLE› ADLI SEMİNERİN İLKİ DÜZENLENDİ

T.C. Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği tarafından ‹Aile Eğitim Seminerleri› (1)'in ilki ‹Anne Beni Sağlıklı Besle› başlığıyla Belçika Diyanet Vakfı Salonu'nda gerçekleştirildi.

Detay
05

SAĞLIKLI BESLENME KOÇU ÖZGE BODUR BERK EĞİTİM GÖNÜLLÜLERİ DERNEĞİNDE ''SAĞLIKLI YAŞAM'' KONULU BİR SEMİNER VERDİ.

Anvers'te gerek çocuklara, gerekse yetişkinlere yönelik eğitim faaliyetleri yürüten BERK Eğitim Gönüllüleri Derneği bu defa da ''Sağlıklı Yaşam'' konusunu ele aldı.

Detay
05

Meme Kanserini Önlemek İçin Neler Yapabilirsin?

~~Türk Dili Enstitüsü, Uyum ve Araştırma Merkezi’nin sağlık temalı çalışmaları kapsamında Anvers Üniversitesi'nden Prof. Dr. Sevilay Altıntaş ve Dr. Gizem Öner’in kaleme aldığı yazı.....

Detay
05

BEL-DOST’DAN ANLAMLI BİR KONFERANS ‘SAĞLIKLI YAŞLANMAK’

Kısa adı BEL-DOST olan ‘Belçika Türk Kıdemliler Dostluk Gurubu’ önemli bir konferansa imza attı. Kuruculuğunu Yaşar Tümbaş, Eser Baysal, İsmail Erdoğdu ve arkadaşlarının oluşturduğu BEL-DOST T.C. Brüksel Başkonsolosluğu salonunda yapılan Dr. Selda Akdal’ın büyük bir başarı ile sinevizyon eşliğinde sunduğu ‘Sağlıklı Yaşlanma’ isimli konferansı ilgiyle izlendi.

Detay
05

TÜRKİYE'DE ÖRNEK BİR UYGULAMA 'ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR'

‘’Atık İlaç Detoksu’’ 17-25 Kasım tarihleri arasında ANKAmall Eczanesi’nde

Detay
05

Dilara’yı kaybettik, bu son olsun!

Türkiye 17 yaşındaki diyabet hastası Dilara Kilcioğlu'nun hayatını kaybetmesiyle derinden yaralandı. Ancak bu acı ilk değildi. İsyanını tüm Türkiye'yle paylaşarak herkesi ağlatan Dilara'nın doktoru Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, benzer acıları daha evvel de haykırdı, ne yazık ki sesini kimse duymadı. Duyun artık bu feryadı, Dilara son olsun... Dilara’yı şeker değil yoksulluk öldürdü Şeker komasına girerek önceki gün hayatını kaybeden 17 yaşındaki Dilara Kilcioğlu'nun ardından, genç kızın doktoru olduğu öğrenilen Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlknur Arslanoğlu, sosyal medya hesabından açıklama yaparak, genç kızın ölümüyle ilgili acı gerçeği paylaştı. Prof. Dr. Arslanoğlu, Dilara'nın Zonguldak'ta yaşayan ailesinin maddi imkânsızlıklar nedeniyle kendisini kontrole getiremediğini belirterek üzüntüsünü ifade etti, Türkiye'yi ağlattı...

Detay
05

Belçika Solaryumu Yasaklamaya Hazırlanıyor

Belçika Yüksek Sağlık Kurulu, cilt kanseri riski nedeniyle solaryum yoluyla bronzlaşmanın yasaklanmasını istedi.

Detay