5.TÜRKİYE BİLGİ YARIŞMASI’NIN FİNALİ BRÜKSEL'DE YAPILACAK

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği öncülüğünde Belçika Türk Dernekleri Birliği(BTDB),Gold Radyo'nun desteği ile 5.Türkiye Bilgi Yarışması düzenlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği öncülüğünde Belçika Türk Dernekleri Birliği(BTDB),Gold Radyo'nun desteği ile 5.Türkiye Bilgi Yarışması düzenlenecek.

Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçilik Eğitim Müşavir vekili Ali Özgür, Türkçe ve Türk kültür öğretmeni Zeynep Uludüz, Belçika Türk Dernekleri Birliği Brüksel şubesi eğitici personeli Sergül Şamlıoğlu ve Gold Fm sunucu Esen Kalın, 28 Nisan 2017 Cuma günü saat 19.00 da Brüksel Beyzade Restaurant'ta düzenledikleri yemekli bir basın toplantısı ile yarışma hakkında bilgi verdiler.

ESEN KALIN:AMACIMIZ TÜRKÇE'YE KATKI SUNMAK

Proğram sunuculuğunu üstlenen Gold Radyo proğram yapımcılarından Esen Kalın ise " 2013 yılında ilk defa benim girişimlerimle başlayan Türkiye Bilgi Yarışması'nı geleneksel hale getirmeye çalışıyoruz. Bu yarışmanın amacı Belçika'da yaşayan Türk kökenli öğrencilerimizin ana dilleri olan Türkçe'ye daha fazla önem vermelerinin yanında yarışmalar sonunda vereceğimiz ödüller ile öğrencilerimizi teşvik ederek, Türkçe'nin gelişmesine katkı sunmaktır." diyerek geçmiş yarışmaların yeteri kadar duyurulmadığına dikkatleri çekerek, bu etkinliğin daha geniş kitlelere duyurulması amacıyla bu akşamki tanıtım proğramına Belçika Atatürkçü Düşünce Derneği, Türk Kadınlar Derneği ve 8 Gönüllü Anne Derneği temsilcilerini ve basın mensuplarını davet ettiklerini belirtti.

EĞİTİM MÜŞAVİR VEKİLİ ÖZGÜR: AMAÇ ÖĞRENMEYE TEŞVİK ETMEK

Yarışmanın amacını, 'ilköğretim çağında olan Türk kökenli öğrencilerimizin Türkçe ve Türk Kültürü derslerine ilgisini artırmak,Türk tarihi ve kültürünü, Türkiye'nin zenginliklerini fark ettirerek bu alanda onları araştırmaya sevk etmek ve öğrenmeye teşvik etmektir.' Şeklinde açıklayan Eğitim Müşavir vekili Ali Özgür "Yarışmaya 6 bölgeden 2 şer öğrencinin eleme usulü ile katılacaktır. Öğrencilerimize Türkçe, Türk tarihi,Türkiye coğrafyası,Türk kültürü, genel kültür, Din kültürü ve Ahlâk bilgisi dallarında 5'er soru, Güncel genel konulardan da 2 soru sorulacak. Yarışmanın eşitlikle sonuçlanması halinde ise yedek sorulara baş vuracağız açıklamasında bulundu.

ULUDÜZ: BÖLGE BİRİNCİLERİ BRÜKSEL'DE YARIŞACAK

Türkçe ve Türk kültür öğretmeni Zeynep Uludüz ise Belçika'nın 6 eğitim bölgesinde Türkçe ve Türk Kültürü derslerine devam eden 4-5-6 sınıf öğrencileri arasında öğretmenler tarafından seçilecek öğrenciler bölge elemelerine tabi tutulacak. Bölgelerinde grup birincileri olan öğrenciler 10 Mayıs'ta Brüksel'deki finalde yarışmaya hak kazanacak. Türkiye Cumhuriyeti Brüksel Büyükelçiliği Eğitim Müşavirliği öncülüğünde 5.Türkiye Bilgi Yarışmasını Gold fm ve Turkse Unie partnerliğinde 10 Mayıs Çarşamba günü Saat 14:30'da Brüksel'de Rue Gallait üzerindeki Gemeenschapscentrum de Kriekelaar 86 1030 Schaerbeek adresinde düzenleyeceğiz." diyerek yarışma hakkında ayrıntılı bilgiler verdi.