~~The President of Russia awarded the President of Turkmenistan with the Order of Friendship

The President of the Russian Federation Vladimir Putin awarded the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov with the Order of Friendship. The President of the Russian Federation Vladimir Putin awarded the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov with the Order of Friendship. This was announced by Vice Prime, Foreign Minister of Turkmenistan Rashid Meredov at a government meeting via video link.

The President of the Russian Federation Vladimir Putin awarded the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov with the Order of Friendship.  The President of the Russian Federation Vladimir Putin awarded the President of Turkmenistan Serdar Berdimuhamedov with the Order of Friendship. This was announced by Vice Prime, Foreign Minister of Turkmenistan Rashid Meredov at a government meeting via video link.

Speaking at the meeting, he noted that for many years President Serdar Berdimuhamedov, as a diplomat, has been making a significant contribution to the implementation of the foreign policy of the neutral Motherland, the development of constructive cooperation with foreign partners, including authoritative international organizations. As a co-chairman of bilateral intergovernmental commissions, the head of state carried out purposeful work to build up fruitful interstate trade, economic, cultural and humanitarian cooperation.

In this regard, by the Decree of the President of the Russian Federation Vladimir Putin, President Serdar Berdimuhamedov was awarded the Order of Friendship for his great contribution to strengthening the strategic partnership between Russia and Turkmenistan.

Congratulating the head of state on this high award, the Vice Prime, head of the Foreign Ministry wished him good health and new outstanding successes in his large-scale activities for the benefit of the Motherland and people.

Thanking for the congratulations and good wishes, President Serdar Berdimuhamedov noted that he regards this award as a sign of sincere respect for Turkmenistan and its people, as well as a visible symbol of the inviolability of traditionally friendly and good neighborly Turkmen-Russian relations. This award is also evidence of the successful implementation of the peaceful foreign policy initiated by the Hero-Arkadag, which has earned our country a high international authority.

********************

~Rusya Devlet Başkanı, Türkmenistan Devlet Başkanına Dostluk Nişanı Verdi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'a Dostluk Nişanı verdi. Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov'a Dostluk Nişanı verdi. Bu, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Raşid Meredov tarafından bir hükümet toplantısında video bağlantısı aracılığıyla duyuruldu.

Toplantıda konuşan Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov'un uzun yıllardır bir diplomat olarak tarafsız Anavatan'ın dış politikasının uygulanmasına, yetkili uluslararası kuruluşlar da dahil olmak üzere yabancı ortaklarla yapıcı işbirliğinin geliştirilmesine önemli katkılarda bulunduğunu kaydetti. . Devlet başkanı, ikili hükümetler arası komisyonların eşbaşkanı olarak verimli eyaletler arası ticaret, ekonomik, kültürel ve insani işbirliğini geliştirmek için amaçlı çalışmalar yaptı.

Bu bağlamda, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kararnamesi ile Rusya ve Türkmenistan arasındaki stratejik ortaklığın güçlendirilmesine yaptığı büyük katkılardan dolayı Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov'a Dostluk Nişanı verildi.

Devlet başkanını bu yüksek ödülden dolayı tebrik eden Dışişleri Bakanlığı Başkan Yardımcısı, kendisine sağlık ve Anavatan ve halk yararına geniş çaplı faaliyetlerinde yeni olağanüstü başarılar diledi.

Tebrikler ve iyi dilekler için teşekkür eden Cumhurbaşkanı Serdar Berdimuhamedov, bu ödülü Türkmenistan ve halkına içten saygının bir işareti ve geleneksel olarak dostane ve iyi komşu Türkmen-Rus ilişkilerinin dokunulmazlığının görünür bir simgesi olarak gördüğünü kaydetti. Bu ödül, ülkemize uluslararası düzeyde yüksek bir otorite kazandıran Kahraman-Arkadağ'ın başlattığı barışçıl dış politikanın başarıyla uygulandığının da bir kanıtıdır.