BELÇİKA BUGÜN SANDIK BAŞINA GİDİYOR

Bugün 9 Haziran Avrupa ve Belçika Parlamentoları için Belçikalı Milyonlar sandık başına gidiyor. Belçika'da çeşitli partilere mensup, yüzlerce aday yarışacak. Türk kökenli adayların da yarışacağı seçimler de Avrupa, Belçika Federal ve Belçika Bölge Parlamentoları için Yeni dönem Milletvekilleri seçilecektir. 9 Haziran ve 13 Ekim 2024’de Belçika’da yapılacak seçimler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Bugün 9 Haziran Avrupa ve Belçika Parlamentoları için Belçikalı Milyonlar sandık başına gidiyor.  Belçika'da  çeşitli partilere mensup, yüzlerce aday yarışacak. Türk kökenli adayların da yarışacağı seçimler de Avrupa, Belçika Federal ve Belçika Bölge Parlamentoları için Yeni dönem Milletvekilleri seçilecektir. 9 Haziran ve 13 Ekim 2024’de Belçika’da yapılacak seçimler ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi burada bulabilirsiniz.

Seçimler ne zaman yapılacak?


 Parlamento seçimleri 9 Haziran 2024, Pazar günü yani bugün yapılıyor.

Avrupa Seçimleri: Avrupa Parlamentosu parlamenter/vekil seçimleri
Federal Seçimler: Temsilciler Meclisi ve Senato parlamenter/vekil seçimleri
Bölgesel Seçimler: Flaman Parlamentosu, Valon Parlamentosu, Brüksel Başkent Parlamentosu ve Almanca konuşan topluluk Parlamentosu (nerede yaşadığınıza bağlı) 
13 Ekim 2024, Pazar
Belediye seçimleri: Belediye başkanı / meclis üyeleri seçimleri. Aynı zamanda Anvers bölgesinde, bölge meclis üye seçimleri de yapılacaktır.
Eyalet Meclisi: Eyalet meclisi üyeleri seçimi (Flaman bölgesi, Brüksel dahil değil)
Belçika vatandaşıyım. Oy kullanmak zorunda mıyım?
9 Haziran 2024, Pazar:
Seçim gününden önce 18 yaşını doldurmuş oluyor musun? Öyle ise Flaman / Brüksel / Valon bölgesel seçimlerinde ve Avrupa Parlamentosu seçimlerinde oy kullanmalısın. Bir başka değişle, oy kullanmak zorundasın.
Eğer 16 ya da 17 yaşını doldurmuş olacaksan Avrupa parlamento seçimlerinde oy kullanma hakkin var. Senin oyun değişimi sağlayabilir, hakkini kulan, oy ver.
13 Ekim 2024, Pazar:
18 yaşını doldurdun ve Flaman bölgesinde mi yaşıyorsun? Bu durumda oy kullanmak zorunda değilsin. Ancak bilmelisin ki oy hakkini kullanmazsan sonucu ağır olabilir, unutma senin oyun değişimi getirir.

Eğer Brüksel Başkent bölgesinde yaşıyorsan, belediye seçimlerinde oy kullanmak zorundasın.
 

Belçika vatandaşı değilim. Oy kullanabilir mıyım?
Eğer Avrupa birliği vatandaşı isen ve resmi olarak Belçika’da yaşıyorsan bu seçimlere katılabilirsin:  Avrupa seçimleri (9 Haziran). Sadece bir ülkede seçim kullanabilirsin: 
Belçika ya da vatandaşı olduğun ülke.

Önemli not: Eğer Belçikalı değilsen ve Belçika’da oy kullanmak istiyorsan 31 Mart 2024’den önce kayıt olmalısın. Kayıt işlemini online ya da belediye binasından alabileceğin C/1 formu ile yapabilirsin. Belediye seçimleri (13 Ekim), 1 Ağustos’tan önce yasadığın şehrin belediyesine kayıt yaptırmış olman gerekiyor.
Avrupa Birliği vatandaşı değil misin?
En az 5 yıldır Belçika’da yaşıyorsan, sadece 13 Ekim’deki belediye seçimleri için oy verebilirsin. Bunun için de en geç 31 Temmuz’a kadar belediyeden kaydını yaptırmış olman gerekiyor.

Belçika vatandaşıyım ancak yurt disinda yaşıyorum. Oy kullanabilir mıyım?
Evet, 9 Haziran’daki Avrupa birliği ve federal seçimler için oy kullanabilirsin.
Oy kullanıcı olarak kayıtlı olman şartı ile – daha fazla bilgiyi burada bulabilirsin. Federal seçimlerde oy kullanabilmek için yasadığın ülkedeki Belçika büyük elçiliğinden ya da konsolosluğundan kaydını yaptırman gerekiyor
Nerede ve Nasıl oy kullanabilirim?
1- Yasadığın şehrin belediyesinde oy kullanabilirsin.
2- Belçika vatandaşıysan ya da zamanında kaydını yaptırdıysan, seçimlerden iki hafta önce davet mektubunu alacaksın. Bu davet mektubunda oy kullanma yerin hakkında bilgi belirtiliyor olacaktır..
3-Seçim günü, davet mektubun ve kimlik kartınla birlikte belirtilen oy kullanma noktasına gitmelisin.
4- Nasıl oy kullanacağın (kalem ve kağıt ya da oy bilgisayarı) nerede oy kullanacağına bağlı değişiklik gösterebilir. Gerekli bilgiyi oy kullanmaya gittiğinde görevlilerden alacaksın.
Oy kullanamazsam ne olur?
Örneğin hastalık ya da seyahat sebebiyle oy kullanamazdıysan, bazı durumlarda vekalet vererek oy kullanabilirsin. Yani senin yerine bir başkası oy verebilir. 

Belçika, Avrupa parlamentosu seçimlerinde oy verme yaşını 16'ya indirdi.

Belçika, Avrupa parlamentosu seçimlerinde oy verme yaşını 16'ya indirdiDeğişiklikle, oy kullanmanın zorunlu olduğu Belçika'da gençlerin AB seçimlerine ve siyasetine olan ilgisinin artacağı umuluyor
Avrupa parlamentosu milletvekillerinin belireneceği 2024 yılındaki seçimler için Belçika'da oy kullanma yaşı 16'ya düşürüldü.


Bu değişiklikle, ülkede 16 ve 17 yaşlarındaki 270 bin genç seçmenin oy vermek için sandık başına gitmesinin önü açıldı.
Avrupa Gençlik Forumu'ndan Laura Mason, girişimin gençlerin siyasetle ilgilenmesi için önemli bir aşama olduğunu belirtti.
Ancak genç seslerin duyulabilmesi için hala atılması gereken adımlar olduğunuvurgulayan Mason "Eğer gençlerin gerçekten demokrasimizle ilgilenmesi gerektiğine inanıyorsak, o zaman siyasi partilerde daha fazla genç insanlara yer verilmesi, siyasi güce sahip konumlara daha fazla gencin getirilmesi ve siyasette gençlerin görüşlerinin daha ciddiye alınması gerek." diye konuştu