Saint-Josse esnafa destek olmaya devam ediyor !

Saint-Josse Belediye Başkanı ve Yönetimi, KOBİ’lerin (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler), esnaf, tüccar ve zanaatkarların leyhine birçok karar alıp hayata geçirdiler.

Saint-Josse Belediye Başkanı ve Yönetimi, KOBİ’lerin (küçük ve orta büyüklükteki işletmeler), esnaf, tüccar ve zanaatkarların leyhine birçok karar alıp hayata geçirdiler.

Belediye 2015’ten beri camekanlarını ve dükkan tabelalarını yenilemek isteyen esnaf ve zanaatkarlara maddi destekte bulunuyor. Bu kapsamda 2015 ve 2018 yılları arası Saint-Josse Belediyesi 73 000€ değerinde 51 prim dağıttı. Bu sayede 36 camekan ve tabela tamamen veya kısmen yenilenmiş oldu.

Belediye bununla da yetinmeyip 2018 yılında esnaf ve tüccarlara uygulanan 3 ayrı vergiyi kaldırarak rahat bir nefes almalarını sağladı.

Öte yandan hem belediye hem de Brüksel Bölgesi belediye sakinlerinin hayat şartlarını güzelleştirmek, konforlarını arttırmak ve güvenliklerini sağlamak maksadıyla birçok yol ve kaldırım çalışması gerçekleştiriyor. Bu çalışmalar sonucu esnaf bazen zor durumda kalabiliyor.

2018 yılından beri yol ve kaldırım çalışmaları sebebiyle 60 günden fazla kapanan sokaklardaki esnafın uğrayabileceği zararı karşılamak adına 2000€’lük bir ödenekten istifade etme olanağı sağlanıyor.

İlk sene, Madou, Louvain ve Scailquin’de yürütülen çalışmalar sonucu etkilenen 30 esnafın talebi üzerine 64 000€’lük maddi destek sağlandı.

Esnaflardan sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Özkonakçı genel tablodan oldukça memnun : « Birçok esnaf destek primlerinden istifade edebiliyor. Bu sene 13 esnafa toplam 26 000€ destek sağladık. Yeni yıldan itibaren Caussée de Louvain üzerinde bulunan ve 2019’daki çalışmalardan olumsuz etkilenen onlarca esnaf yine aynı şekilde bu yardımdan istifade edebilecek. » diye ifade ediyor.

Belediye Başkanı Emir Kır ise « Sözkonusu destek önemli bir miktar ve yol çalışmalarının belediye ya da Brüksel Bölgesi tarafından yürütüldüğüne bakmaksızın sağlanıyor. Esnaf, tüccar ve zanaatkarların ekonomik faaliyetleri olumsuz etkilenmesin diye imkanları seferber ettik. Bu, belediyemizin cazibesi ve canlılığı açısından önem arz ediyor» diye ekliyor.

Destekten istifade etmek isteyen kişilerin başvuruyu sözkonusu bölgede yol ve kaldırım çalışmaları bittikten en geç 6 ay sonra belediyenin resmi internet sitesi üzerinden ya da rue des Deux Églises 131 numarada bulunan « Claşses moyennes » bûrosundan temin edilen başvuru formuyla gerçekleştirmeleri gerekmektedir.