05

Milli iradenin dünyaya ilan edildiği mücadele: Erzurum Kongresi

Milli Mücadele hareketinin dönüm noktalarından olan Erzurum Kongresi ile Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde Türkiye Cumhuriyeti'nin temelleri atıldı.

Detay
05

İşte herkesin merak ettiği Yazlık Saray.

Marmaris’te inşa edilen ve kamuoyu tarafından 'Yazlık Saray' olarak bilinen Cumhurbaşkanlığı Devlet Konuk Evi 2019 yılında tamamlandı. O tarihten bu yana gizemini koruyan yerleşkenin mimarı Şefik Birkiye projenin görsellerini kendi internet sitesinden paylaştı. Vatandaşlar: Millet geçim, onlar saray derdinde diye eleştirilerde bulunuyorlar.

Detay
05

Herkesin dilinde... Peki ama nedir Psikoloji? / Psikoterapist Azra S. Ateş

Sitemiz yazar kadrosuna yeni konuk yazarlar eklenmeye devam ediyor. Genç Psikoterapist Azra S. Ateş yazılarıyla sizlerle buluşuyor. Ateş'in ilk yazısı 'Herkesin dilinde... Peki ama nedir Psikoloji' adlı makalesini ve kısa biyografisini sizlerle paylaşıyoruz. Aramıza katılan değerli Psikoterapist Azra S. Ateş'e hoş geldin diyerek çalışmalarında başarılar diliyoruz.

Detay
05

Madımak hâlâ yanıyor

2 Temmuz 1993 günü 33 sanatçı ve aydın ile 2 otel görevlisinin hayatına kast edenlerden 33’ü müebbet hapis cezası almıştı. 2012’de zaman aşımına uğrayan davada 8 sanık kurtuldu, avukatları AKP’de bakanlığa yükseldi…

Detay
05

~YTB ’den; lisans, yüksek lisans ve doktora yapan yurt dışı vatandaşlara burs

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), dünyanın farklı ülkelerindeki Türk toplumu içerisinde; lisans, yüksek lisans ve doktora yapan başarılı vatandaşları “Prof. Dr. Fuat Sezgin Üstün Başarı Bursu” kapsamında ödüllendiriyor.

Detay
05

~~YANSIMA SÖZCÜKLER/ Mehmet Gıyas AZERİTÜRK

Pandemi pazarlarının iyi tarafları da var. Aylardır sokağa çıkamıyor, alışverişe gidemiyoruz. Bu alışverişten hoşlanmayanlar için iyi olurken, eş, dost, akraba gezmelerini sevenler için adeta zulüm oldu diyebiliriz. Bizler ansiklopedi kuşağıyız. Taksitle aldığımız yetmezmiş gibi, kupon biriktirerek, gazetelerden fasikül fasikül toplayıp matbaalarda ciltlettirdiğimiz çokça ansiklopedilerimiz de oldu. Bizler, “okumayı sevmiyorsan ansiklopedi oku” diyen öğretmenlerin, öğrencileri olduk. Bende bu kuşağın temsilcisi olarak pandemi pazarlarında dijital ansiklopedi okumayı ihmal etmedim.

Detay
05

~~28 Mayıs: Toprağın “CAN”, vatanın AZERBAYCAN oluşudur/ Mehmet Azeritürk

Azerbaycan Cumhuriyetinin 103. Kuruluş yılı nedeniyle, Merkezi Ankara’da bulunan Türkiye Azerbaycan Dostluk Dernekleri Federasyonu (TADDEF) bir kutlama mesajı yayınladı. 28 Mayıs’ın sıradan bir bağımsızlık günü olmadığı vurgulanan bildiride, 28 Mayıs ; toprağın Can, vatanın Azerbaycan olduğunun da ilanıdır denildi. TADDEF ve bağlı dernekler adına Genel Sekreter Mehmet Gıyas Azeritürk imzası ile yayınlanan bildiride şu görüşlere yer verildi:

Detay
05

Uğur Mumcu’nun Kardeşi: ‘İran'a Yıkmak İstediler Ama Değil’

~ Uğur Mumcu'nun kardeşi Ceyhan Mumcu, kardeşini İran'ın öldürme ihtimali olmadığını söyleyerek 'CIA istihbaratında Kirli İşler Dairesi vardır. Uğur Mumcu’nun katili orada aranmalıdır' dedi.

Detay
05

BİR KISSA, BİN HİSSE. / NÖYÜT NECE OLDU! / Mehmet Gıyas Azeritürk

Uluslararası Disiplin ile ilgili olanlar bilir. İdealizm ve realizm tartışmasında her iki görüşte, Devleti insana benzetir. İdealizme göre İnsanlar doğası gereği iyidirler. Yani kötü olarak doğmazlar. Dolayısı ile devletlerde insanlar gibi kuruluşları itibariyle iyidirler. Onları kötülüğe, koşullar sürükler.

Detay
05

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun...

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs 1919 günü Samsun'a çıktı. 102 yıl önce bugün bağımsızlık meşalesini yaktı. İşgal altındaki Anadolu'da eşi benzeri olmayan bir kurtuluş mücadelesi başlattı. Bir millet küllerinden yeniden doğdu…

Detay
05

ESİLA TASARIM MUTLU GÜNLERİNİZİ RENKLENDİRECEK

Genç Tasarımcı Hasibe Baş ‹Esila Tasarım› imzasıyla, mutluluğunuza tasarımlarıyla renk katacak.

Detay
05

SAĞLIKTA ZOR GÜNLERİMİZİN MELEKLERİ OLAN HEMŞİRELER 'DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN'

Dünya Hemşireler Günü nedir? Yaşadığı dönem boyunca yaptığı çalışmalarla dünya tarafından tanınan ve bugünkü hemşire mesleğinin kurucusu olan Florence Nightingale’in doğum günü olan 12 Mayıs, Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanıyor. Dünya Hemşireler Gününe özel mesajlar ve sözler, hemşirelerimizi onore ediyor…

Detay
05

ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...

AYAKLARI ALTINDA CENNET OLAN TÜM ANNELERİN, ANNELER GÜNÜ KUTLU OLSUN...

Detay
05

TÜM OKURLARIMIZIN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN

TÜM OKURLARIMIZIN KADİR GECESİ MÜBAREK OLSUN

Detay
05

Hıdırellez ne zaman, hangi gün? Hıdrellez nedir, nasıl kutlanır? İşte hıdrellez ritüelleri

Bahar geleneklerinden biri olarak birçok ülkede kutlanan Hıdırellez bu yıl Türkiye’de karantina dönemine denk gelecek. Bu nedenle kutlamaların daha bireysel ve hane içi yapılmasının beklendiği hıdrellezde çeşitli ritüeller bulunuyor. Peki, Hıdırellez nedir, ne zaman kutlanır? Türkiye’de Hıdrellez hangi gün? İşte hıdırellez ritüelleri ve gelenekleri...

Detay