05

TÜRKİYE ARNAVUTLARI / Bertan ARIN

Türkiye ArnavutlarıAnadoluya bilinen ilk Arnavut göçleri Arnavutluğun ve Arnavut’ların yaşadıkları diğer bölgelerin (eski Yugoslavya ve Makedonya) Osmanlı idaresine geçmesiyle başlamıştır. Bu bölgelerdeki Arnavutların 15. yüzyıldan itibaren edebiyat ve askeri açıdan eğitim ve ekonomik yönlerden ve İslam’ın önemli merkezi olan Anadolu topraklarına göçlerini başlatmıştır.

Detay
05

~~MÜSLÜMANLARIN OYLARINI ALIP, 'HELAL KESİM' İBADETİNE ENGEL OLMAK NE KADAR ETİK’TİR? / Celil Gündoğdu

Belçika Müslüman ve Yahudi Toplumlarının ‘Helal Kesim İbadetleri’ni engellemeye yönelik siyasi kararlar gündemini korurken, farkında olmadan ‘Belçika Toplumu’nun barış ve dostluk ortamı adeta sabote edilmekte.

Detay
05

İlahiyatçılardan 'Alevi aday' tartışmalarına yönelik açıklama: Ayrımcılığa hayır!

Muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı merak edilirken son günlerde siyaset dünyasında 'Alevi aday' tartışmaları gündeme oturdu. İlahiyatçılar, ayrımcılığa karşı tepki olarak bir bildirge yayımladı.

Detay
05

BAŞKAN EMİR KIR İSTANBUL'DA DÜZENLENEN 'AVRASYA EKONOMİK ZİRVESİ'NDE KONUŞMA YAPTI

~Belçika Federal Milletvekili ve Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır katıldığı Marmara Vakfı'nın düzenlediği '25.ci Avrasya Ekonomik Zirvesinde bir konuşma yaptı. 'Onur Madalya'sıyla da ödüllendirilen Başkan Kır'ın konuşmasının tam mentini sizlerle paylaşıyoruz.

Detay
05

Avrasya Ekonomi Zirvesinin 25. Yılının kutlayan Marmara Vakfı, Emir Kır ‘ı onur madalyasıyla ödüllendirdi

Belçika Federal Milletvekili ve Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır katıldığı Avrasya Ekonomikl zirvesinde 'Onur Madalya'yla ödüllendirildi.

Detay
05

ÇİÇEK ABBAS’IN DOLMUŞU /Zana Eminli ACAR

Doldur boşalt, indir bindir bir yaşam.. Arkayı dörtleyelim lütfen, bekleme yapmayalım, şurdan bi son durak alır mısınız? Teyzeye yer verelim bi zahmet, siz nerede inecektiniz beyefendi? Para üstü gelmedi!..Ne kadar yollamıştınız? Müsait bir yerde inecek vaaaarrr..

Detay
05

Deprem uzmanı Oğuz Gündoğdu’ndan acı haber

İstanbul Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü eski öğretim üyesi Dr. Oğuz Gündoğdu vefat etti.

Detay
05

19 MAYIS ATATÜRK'Ü ANMA, GENÇLİK VE SPOR BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN

~Kurtuluşa ilk adım 16 Mayıs 1919 günü İstanbul’dan kalkan Bandırma Vapuru, 19 Mayıs günü Samsun’a ulaştı. Mustafa Kemal’in kurtuluşa doğru attığı bu ilk adım, ülkeyi “tam bağımsızlığa”, Türk milletini “cumhuriyete” kavuşturdu. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyor, bize bu toprakları vatan yapan Atatürk’ü anıyor ve arıyoruz...

Detay
05

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlu olsun.

19 Mayıs 1919 tarihi, Türkiye Cumhuriyeti’nin tarihindeki dönüm noktalarından biridir. Atatürk’ün Samsun’a ayak bastığı tarih olan 19 Mayıs aynı zamanda “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak kutlanmaktadır. Atatürk Millî Mücadele sıralarında Türk milletini ileri götürecek olanların ve köhnemiş fikirlere karşı gelecek olanların genç fikirler olduğunu görmüştü. Bu nedenle de “gençlik” kavramı Atatürk için ayrı bir önem taşımaktadır. Atatürk gençlerden sık sık bahsederken, yaş sınırı dışında fikri olarak gençliği yani, fikirde yeniliği ifade etmiştir. O’nun şu sözü çok anlamlıdır:“Genç fikirli demek, doğruyu gören ve anlayan gerçek fikirli demektir.” (1)

Detay
05

~~YAŞASIN BELÇİKA TÜRK DOSTLUĞU / Celil GÜNDOĞDU

Belçika Türk Toplumu olarak, Belçika gibi özgür ve adil bir ülkede yaşamaktan dolayı çok mutluyuz. Belçika barış ortamına katkıda bulunan Belçika Türk Toplumunun 'Belçika barış ve kardeşliğine katkısı’ takdire şayandır.

Detay
05

AVRUPA’NIN BAŞKENTİ BRÜKSEL’DE BAYİLİĞİ İLE DEVREN SATLIK 'D&P PERFUMUM' MAĞAZASI

Antwerpen Bölgesinde D&P Parfüm mağazamızın, Yeni Şube açılışı nedeniyle, Bruxelles’de bulunan Bayilik Mağazamız Bayiliği ile Devren Satlıktır.

Detay
05

NEVRUZ BAYRAMINIZI KUTLAR YÜREKLERİNİZDE SEVGİ VE BARIŞ ÇİÇEKLERİ AÇMASINI DİLERİZ.

~~Nevruz (Bahar) Bayram'ınızı en içtendileklerimizle kutlar yüreklerinizde barış sevgi ve hoşgörü çiçekleri açsın. Bayramın Adem kardeşliğinde vesile olmasını diliyoruz...

Detay
05

BRÜKSEL BAŞKONSOLOSLUĞU'NDAN '8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ'

~8 Mart Dünya Kadınlar Günü münasebetiyle, 8 Mart 2022 Salı günü saat 18:00'de, T.C. Brüksel Büyükelçiliği himayesinde, Sayın Büyükelçimiz Dr. Hasan Ulusoy ve eşi Sayın Didem Ulusoy’un katılımlarıyla çevrimiçi bir panel etkinliği düzenlenecektir. Etkinliğin afişi istifadeniz için ekte sunulmuştur.

Detay
05

Baharın müjdecisi cemrelerden ilki 19-20 Şubat'ta havaya düşecek

Halk kültüründe "baharın habercisi" kabul edilen cemrelerden ilki 19-20 Şubat'ta havaya düşecek.

Detay
05

RADYO GAR›IN KONUĞU DÖNMEZ VE GÜNDOĞDU OLACAK

Bugün 17- Şubat Perşembe Saat 08:00 -10:00 arası ‹RADYO GAR›ın kurucusu ve Program yapımcısı Zana Eminli Acar moderatörlüğünde BTMB Başkanı Hüseyin Dönmez ve Belçika Aydın Haber Geenel Yayın Yönetmeni Celil Gündoğdu son gündemleri değerlendirecekler...

Detay