05

İki BioNTech aşısı üzeri, Turkovac kabul edilmiyor: Türkler aşı olmamış sayılacak

Avrupa Birliği, ABD ve diğer 51 ülkede geçerli aşılardan sonra, tamamlayıcı olarak yine "onaylanan aşıdan yaptırma“ şartı getirildi. AB ve ABD’de onaylanan aşıdan 3'üncü dozu olmayanın aşı pasaportu 6 ay veya en fazla 9 ay geçerli olacak. Türk yapımı Turkovac, dünyanın diğer ülkelerinde sayılmadığı için Pfizer/BioNTech yaptıran Türkler, bu aşıların üzerinden 6 ay ya da en geç 9 ay geçtikten sonra aşılanmamış sayılacak.

Detay
05

Avrupa Parlamentosu’nun yeni başkanı seçildi

İtalyan solcu siyasetçi David Sassoli'nin bu ayın başnda 65 yaşında yaşamını yitirmesinin ardından boş kalan Avrupa Parlamentosu başkanlık koltuğuna Maltalı siyasetçi Roberta Metsola seçildi.

Detay
05

Fransa’da ‘aşı kartı’ yasası kabul edildi

Fransa’da protestolara neden olan Covid-19 sağlık kartının aşı kartına dönüştürülmesine ilişkin yasa tasarısı kabul edildi. Yasanın 20 Ocak’ta yürürlüğe girmesi planlanıyor.

Detay
05

Almanya’ya giriş şartları değişti: Turkovac’a vize yok

Almanya, Türkler’e vize ve ülkeye giriş şartlarını yeniledi... Turkovac aşısı olanlar Almanya’ya alınmayacak, hiç aşı olmamış sayılacaklar. AB’nin tanıdığı aşıları yaptıranlar ülkeye girebilecek. Ayrıca, Türkiye ve Almanya’da türeyen "Alman vizesi şirketlerine" gidilmemesi istendi.

Detay
05

Belçika’da aşı karşıtları polisle çatıştı

Corona virüsü aşılarının gereksiz olduğunu savunanlar Belçika'da geniş katılımlı bir eylem düzenledi.

Detay
05

Avrupa’da vaka sayılarında hızlı artış sürüyor

Avrupa'da vaka sayıları artış göstermeye devam ediyor. Özellikle Fransa ve İngiltere de günlük vaka sayıları 200 bini geçti. Bölgedeki 5 ülkede toplam can kaybı ise 1100'ün üzerine çıktı.

Detay
05

Yeni Hollanda hükümetinde 2 Türkiye kökenli kadın bakan

~Hollanda'da Başbakan Mark Rutte başkanlığında oluşturulan 4 partili koalisyon hükümetinde Türkiye kökenli 2 kadın bakan görev yapacak.

Detay
05

Şahin ve Türeci'nin resimlerinin euro banknotların üzerine basılması önerildi

Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Moritz Körner, Kovid-19 aşısını geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin resimlerinin euro banknotlarının üzerinde yer almasını teklif etti.

Detay
05

Pfizer’ın koronavirüs hapına bir onay daha: İşte kullanabilecek hastalar!

İngiltere'de hastalığı hafif ila orta derecede olan ve kötüleşme riski yüksek yetişkin hastalar için ABD'li ilaç firması Pfizer'ın Covid-19 hapının kullanımına onay verildi.

Detay
05

7 Avrupa ülkesi Türk yolcuları kabul etmeyecek

Omicron varyantı nedeniyle güncellenen ülkelere giriş kurallarına göre, İspanya, Hollanda ve İsviçre'nin de aralarında bulunduğu 7 Avrupa ülkesine Türk yolcuların kabul edilmeyeceği açıklandı.

Detay
05

Hollanda polisi 1.6 tondan fazla kokain ele geçirdi

Hollanda’da polis, Rotterdam limanında 3 konteynere saklanmış 1.6 tondan fazla kokain ele geçirdi.

Detay
05

Son dakika... Türkiye'nin büyükelçilik binasına alçak saldırı

Son dakika... Türkiye'nin Varşova Büyükelçilik binasına molotof kokteylli saldırı düzenlendi.

Detay
05

Avrupa sil baştan! Rekor üstüne rekor…

Avrupa'da corona etkisini her geçen gün artırıyor. Fransa’da günlük vaka sayısı 100 bini aştı. Ülkede salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka kayıtlara geçti. İtalya'da da salgının başından bu yana en yüksek günlük vaka tespit edildi.

Detay
05

Azerbaycan'dan tarihi hamle! Aliyev anlaşmayı duyurdu

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, NATO'ya giderek Genel Sekreter Jens Stoltenberg ile görüştü. İlham Aliyev, Ermenistan üzerinden Nahçıvan'a karayolu ve demiryolu yapılması konusunda anlaştık.'' dedi.

Detay
05

Avrupa’da gündem zorunlu corona virüsü aşısı

Corona virüsü salgınının merkez üssü haline gelen Avrupa'da zorunlu aşı tartışması başladı... Birçok AB ülkesi aşıyı zorunlu hale getirirken, bazıları da aşı olmayanları adeta sosyal yaşamdan soyutlayacak adımlar atıyor.

Detay