Almanya’dan Şahin ve Türeci’ye liyakat nişanı

Corona virüsü salgınında geliştirdikleri aşıyla hayat kurtaran BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı'nı Bellevue Sarayı'ndaki törenle aldı.

Corona virüsü salgınında geliştirdikleri aşıyla hayat kurtaran BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı'nı Bellevue Sarayı'ndaki törenle aldı.

~Tüm dünyaya yayılan corona virüsü salgınında ilk onaylı aşıyı geliştiren Uğur Şahin ve eşi Özlem Türeci’ye, Almanya’da Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı verildi.

BioNTech’in kurucu ortağı ve CEO’su Şahin ile eşi Türeci’ye, Bellevue Sarayı’nda düzenlenen, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Almanya Başbakanı Angela Merkel’in de katılımıyla gerçekleşen törende liyakat nişanı takdim edildi.

~‘GELİŞTİRDİĞİNİZ AŞI İNSANLIĞA HİZMETTİR’

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, törende yaptığı konuşmada, “Geliştirdiğiniz aşı insanlığa bir hizmettir. Şu anda bu yüzden burada bulunuyoruz. Bu aşı sadece hayat kurtarmıyor, aynı zamanda insanlığın sosyal yaşantısının devamını da kurtarıyor” ifadelerini kullandı.

~Şahin ve Türeci’ye ödül: Yardım etmek Allah’ın bir lütfu
Almanya’nın kahramanları ilan edilen BioNTech’in kurucuları Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci, Axel Springer tarafından verilen ödüllerini aldı. Tören öncesi açıklamalarda bulunan Şahin, "İnsanlara yardım edebilmemiz, Allah’ın bir lütfudur" derken, Türeci ise onaylanan her aşının yaptırılabileceğini belirtti.

~Almanya'nın Mainz kentinde yönettikleri BioNTech ile, mRNA tabanlı corona aşısını geliştiren ve dünyada ilk kullanım onayı alan Uğur Şahin ile eşi Özlem Türeci, ödül töreni için Berlin'deydi.

Ünlü Axel Springer Yayınevi'nin ödülüne layık görülen çift, tören öncesi Bild gazetesinin sorularını yanıtladı. Gazete, Şahin'in, “İnsanlara yardım edebiliyor olmamız, Allah’ın bir lütfudur” sözlerini manşetine taşırken, “Yardımcı olabilmek harika bir duygu. Başladığımızda bunun istisnai bir durum olacağını biliyorduk. Yardım etmeliyiz ve belki yardım edebiliriz. Yardım edebilmemiz Allah'ın bir lütfudur. Aşılama yoluyla bu kadar çok insanın özgürlüğünü kazanmasına yardımcı olabildiğimiz için çok mutluyuz. Ve aşılar devam ederse, yaz sonunda normal hayata dönebiliriz” ifadelerine yer verdi.

‘BÜTÜN DÜNYA AŞILANMALI’

Konuyu AstraZeneca'nın güvenlik testi sürecine getiren Bild gazetesine, Özlem Türeci, “Bunlar, ilaç ve aşı geliştirme konusunda yerleşmiş olan süreçlerdir. Şu anda yaşananlar sistemin iyi çalıştığını gösteriyor. Güvenliği sağlamanın en iyi yolu bu. Daha fazla üretmek, kapasiteyi artırmak için olasılıkları inceliyor ve bunun üzerinde çalışıyoruz. Aşıları onaylanabilecek tüm ortak aşı üreticilerini memnuniyetle karşılıyoruz. Bütün dünyanın aşılanması gerekiyor” diye konuştu.

‘AYRIM YAPMAK MÜMKÜN DEĞİL’

Şahin ise, aşı olanların başta seyahat olmak üzere birçok hakkı yeniden almasının mümkün olup olmayacağı sorusuna şu yanıtı verdi:

~“Bazılarının her şeyi yapmasına izin verildiği ve diğerlerinin buna hakkının olmadığı karışık bir durum, inanıyorum ki lojistik olarak bile mümkün değil. Sürü bağışıklığı olarak bilinen şeyi elde etmek için hepimizin birlikte çalışması önemlidir, böylece enfeksiyonlar dramatik bir şekilde azalır, tekrar normal bir yaşama dönebiliriz. İlk adım, en savunmasız olanları aşılamaktır. Bu, ölüm oranlarında bir azalmaya yol açacaktır. Bu, hastanede kalış süresinin azalmasına yol açacaktır. Ve bununla zaten daha fazla özgürlük kazanırız.”

‘KENDİ AŞIMIZDAN YAPTIRDIK’

Özlem Türeci aşı olup olmadıkları sorusuna, “Evet, tüm çalışanlarımızla birlikte kendi aşımızdan olduk” yanıtını verdi. Türeci, AstraZeneca aşısı yaptırıp yaptırmayacakları sorusuna ise, “onaylanan her aşı kesinlikle kabul edilebilecek bir aşıdır” cevabını verdi.

KURZ: HER TEŞEKKÜRÜN ÜZERİNDE

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, dün akşamki ödül töreninde çiftin aşı başarısı için yaptığı konuşmada, “Siz her teşekkürün üzerinde bir iş başardınız. Milyonların umudu oldunuz ve en büyük ihracat rakamına ulaştınız. Yaşlıların hayatını kurtardınız” dedi.

Ödül törenine katılan CDU lideri Armin Laschet ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de, çiftin başarısından gurur duyduklarını söyledi. İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Türk çiftin dünyanın kaderini değiştirdiğini belirterek, onlara teşekkür etti.