05

Omicron pozitif olanların en çok sorduğu sorular | 9 SORU 9 CEVAP

Şu anda Omicron varyantı küresel ölçekte olduğu gibi ülkemizde de baskın varyant haline geldi. Tüm dünyada hızla yayılan varyant nedeniyle hatırlatma dozlarını yaptırmış tam aşılar da dahil olmak üzere çok daha fazla insan covid pozitif çıkıyor. Omicron bir ayı aşkın süredir hayatımızda ama elde edilen veriler çok yeni ve hala net değil. Bu nedenle testi pozitif çıkanların kafalarında onlarca soru var. Biz de bu soruları uzmanlarımıza sorarak yanıtlarını aldık. İşte Omicron varyantı ile enfekte olanların en çok sorduğu sorular...

Detay
05

Avrupa İlaç Ajansı, Sözcü’ye açıkladı: Türkiye başvurmadı, Turkovac geçersiz

Başta AB ve ABD olmak üzere dünyanın büyük kısmında kullanılan 5 aşıya onay veren Avrupa İlaç Ajansı, "Bize Turkovac’la ilgili hiçbir şey gelmedi" açıklaması yaptı. EMA’dan onaylanmayan Turkovac, dünyanın bir çok ülkesinde geçersiz.

Detay
05

Omicron varyantının iki yeni “garip” semptomu ortaya çıktı

Dünya genelinde 300 milyondan fazla vakanın olduğu corona virüsü Omicron varyantıyla korkutucu boyutlara ulaşmaya devam ediyor. Bilim insanları Omicron varyantının iki yeni ve "garip" belirtisi olduğunu açıklayarak bu konuda uyarıda bulundu.

Detay
05

Uğur Şahin’den “aşı olmadı” iddialarına fotoğraflı yanıt

Pfizer ile birlikte Covid-19 aşısı geliştiren BioNTech'in kurucularından Uğur Şahin, sosyal medyada aşı karşıtları tarafından ortaya atılan videoların gerçeği yansıtmadığını bir fotoğraf ile kanıtladı.

Detay
05

Uğur Şahin, Omicron varyantına karşı uyardı: Üçüncü doz aşı olun

Alman biyoteknoloji firması BioNTech'in Üst Yöneticisi (CEO), Türk bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında yeni ortaya çıkan Omicron varyantına karşı daha iyi korunmak için üçüncü doz aşıların olunması gerektiğini söyledi

Detay
05

BioNTech'in ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin'den yeni varyant açıklaması

Almanya'da korona virüs aşısını geliştiren BioNTech şirketinin kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Omicron varyantı nedeniyle paniğe gerek olmadığını söyledi.

Detay
05

Avrupa Birliği’nden hatırlatıcı doz açıklaması: 40 yaşın üstündekiler…

Avrupa Birliği Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi Başkanı Andrea Ammon açıklamalarda bulundu. Kurum, 40 yaşın üzerindeki herkese üçüncü doz Covid-19 aşısı yapılması gerektiğini tavsiye etti.

Detay
05

~~BAŞKAN EMİR KIR: “MUTLAKA AŞINIZI YAPTIRIN ANTİKORLARDAN SORUN OLMAZ VİRÜSLERDEN SORUN OLUR”

Saint Josse Belediye Başkanı Emir Kır “Aşı Kampanyası’nın insanlarımızın sağlığı açısından önemli olduğunu” vurgulayarak, “bu anlamda uzun zamandan beri kurduğumuz Aşı İstasyonlarında binlerce vatandaşımızı aşıladık ve Aşılamaya da devam ediyoruz” dedi.

Detay
05

Covid geçirenler dikkat: Çok düşük düzeylere iniyor

İstanbul'un en büyük covid merkezlerinden biri olan Göztepe Süleyman Yalçın Şehir Hastanesi'nde acile başvuran, serviste takip edilen ya da yoğun bakıma kaldırılmış hastalar üzerinde yapılan bir çalışma, virüsün kısa bir süre içinde vücudu kanser ve kalp hastalıklarından koruyan protein düzeylerini çok düşürdüğünü ortaya koydu.

Detay
05

Almanya’da corona alarmı! Aşısızlara hastanelerde yatak yok

Almanya’da tüm zamanların vaka sayısı rekoru kırıldı ve bir günde 38 bine yakın vaka tespit edildi. Sağlık Bakanları, üçüncü doz yenileme aşısının herkese açılmasını kararlaştırdı. Bazı yerlerde hastaneler doldu ve "Aşısızlara artık hastane garantisi veremiyoruz“ açıklaması yapıldı.

Detay
05

Özlem Türeci ve Uğur Şahin: AIDS’e karşı aşı geliştirmeye çalışıyoruz

Dünyanın ilk corona virüsü aşısını geliştiren ve birçok uluslararası ödüle layık görülen Prof. Dr. Uğur Şahin ve Dr. Özlem Türeci, AIDS’ten korunmak için aşı geliştirme çalışması yaptıklarını açıkladı.

Detay
05

BioNTech aşısı açıklaması! ABD açıkladı: Yüzde 93 etkili

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), yeni bir araştırmaya göre Pfizer-BioNTech aşısının 12-18 yaş grubunda hastaneye yatışların önlenmesi bakımından yüzde 93 etkili olduğunu duyurdu.

Detay
05

BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin’den üçüncü doz aşı açıklaması

Dünya son dönemde koronavirüsün varyantları ile uğraşırken BioNTech CEO'su Prof. Dr. Uğur Şahin'den üçüncü doz COVID-19 aşısı hakkında çok konuşulacak açıklamalar geldi. mRNA teknolojisiyle Covid-19’a karşı aşı geliştiren BioNTech şirketinin CEO’su ve kurucu ortağı Uğur Şahin'den aşılar ile ilgili yeni açıklamalar geldi.

Detay
05

Prof. Dr. Uğur Şahin: Bu müthiş bir artış

Biontech Üst Yöneticisi (CEO) ve kurucu ortağı Prof. Dr. Uğur Şahin, 6. Avrupa İmmünoloji Kongresi'nde (ECI), "Aşı üretimimiz 2019'da 10 bindi. Ortağımız Pfizer ile yıl sonuna kadar 1 trilyon dozdan fazla aşı üreteceğiz. Bu müthiş bir artış." dedi.

Detay
05

~Pfizer, üçüncü doz Kovid-19 aşısının antikor seviyesini üç kattan fazla artırdığını duyurdu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşısının üçüncü dozu için ABD’de onay başvurusuna hazırlanan ilaç şirketi Pfizer, üçüncü doz aşının Kovid-19’a karşı antikor üretimini ikinci doza göre üç kattan fazla artırdığını açıkladı.

Detay