14 ŞUBAT 'SEVGİLİLER GÜNÜ'NÜZ KUTLU OLSUN....

Kalplerimize Sevgi nimetini yerleştiren Yüce Rabbimize şükür ederek, 'Sevgililer Günü'nüzü en içten dileklerimizle tebrik ediyoruz...

Kalplerimize Sevgi nimetini yerleştiren Yüce Rabbimize şükür ederek, 'Sevgililer Günü'nüzü en içten dileklerimizle tebrik ediyoruz...

~~14 Şubat sevgililer günü tarihi ne nereden çıktı?

~~14 Şubat sevgililer gününe sayılı günler kaldı. 2017 yılında 14 Şubat salı gününe denk geliyor. Sevgililer 14 Şubat'ta tatlı bir telaşa girdi, hangi hediyeleri alacaklarını heyecanla arıyorlar. Peki 14 Şubat tarihinin geçmişini biliyor musunuz? Sevgililer gününün 14 Şubat'ta kutlanmasının bir nedeni var. Sevgililer gününün tarihçesi ise 3. yüzyılda Aziz Valentine’nin gizlice kıydığı nikahlara dayanıyor. M.S. 3. yüzyılda Roma İmparatoru Claudius II, ordusunu güçlendirmek için genç erkeklerin evlenmesini yasaklamıştır. Rivayete göre bu yasağa karşı gelen Aziz Valentine, gizli nikahlar düzenleyerek gençleri evlendirmeye devam etmiştir. İhanetin karşılığını canıyla ödeyen Aziz Valentine M.S. 270 yılında 14 Şubat’ta idam edilmiştir. Bu nedenle her yıl 14 Şubat’ta Sevgililer günü kutlanmaktadır.

~~Sevgililer Günü, her yılın 14 Şubat günü birçok ülkede kutlanan özel bir gündür. Kökeni, Roma Katolik Kilisesi'nin inanışına dayanan bu gün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmıştır.

~~Bu sebeple bazı toplumlarda "Aziz Valentin Günü" (İngilizce: St. Valentine's Day) olarak bilinir. Valentine kelimesi, Batı medeniyetlerinde hoşlanılan kişi veya sevgili anlamlarında da kullanılır.

~~Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.