05

Cumhuriyet yazarı Bursalı: Aziz Sancar büyük bir keşfe daha imza attı

"Sancar ve ekibi, laboratuvarlarda deneylerde çok kullanılan EdU olarak bilinen molekülün, özellikle beyin kanserlerinin tedavisinde kullanılabileceğini keşfettiler"

Detay
05

Türkçenin bir gerçeği daha kanıtlandı

Türkçenin dünyada kurucu dil olduğu kanıtlandı. Türkçenin dünya dillerine geçiş yasaları bulundu.

Detay
05

Kuantum internet geliyor: Bilim insanları bir ilki başardı

Kuantum internet yakın gelecekte mümkün olabilir mi? Bilim insanları birbirine bağlı olmayan sistemlere "kuantum veri" ışınladı.

Detay
05

Elon Musk, Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için anlaştı

Tesla ve SpaceX'in Üst Yöneticisi Elon Musk, sosyal medya şirketi Twitter'ı yaklaşık 44 milyar dolara satın almak için anlaşmaya vardı.

Detay
05

Nobel ödüllü bilim insanından çarpıcı açıklama: Müslümanların orucu...

Yoshinori Oshumi; Japon biyolog ve bilim insanı. 2016'da İsveç Nobel Vakfı tarafından, hücrelerin kendi kendini sindirmesi olarak bilinen otofaji alanındaki çalışmaları nedeniyle Nobel Ödülüne layık görülen bilim insanı, oruç tutmanın sağlığa faydalarını bilimsel olarak ispat etti. Genlerdeki mutasyonlar hastalıklara neden olurken, aç kalma süreçlerinin kanser ve nörolojik hastalıklar gibi bazı vakalarda düzelmelere sebep olduğu gerçeğini ve sağlığa katkılarını kanıtladı.

Detay
05

Instagram için para öder misiniz? Ücretli özellik devreye giriyor

Fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram, yeni bir özelliği denemeye başladığını açıkladı. İçerik üreticilerinin para kazanması için tasarlanan yeni özelliğin denemelerine ABD'de başlandı.

Detay
05

Türksat 5B uydusu uzaya fırlatıldı

Türkiye'nin yeni uydusu Türksat 5B, Türkiye saatiyle 06.58’de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden başarıyla uzaya fırlatıldı.

Detay
05

DÜNYANIN EN BÜYÜK GEZİCİ UZAY SERGİSİ

NASA "Space Adventure" Uzay Sergisi, interaktif deneyim alanlarıyla çok yakında Metropol İstanbul'da!

Detay
05

NASA’dan heyecan yaratan keşif: Samanyolu’nun dışında potansiyel gezegen

NASA, Samanyolu Galaksisi'nin dışında, Dünya'dan 28 milyon ışık yılı uzaklıkta bir gezegen adayının keşfedilmiş olduğunu açıkladı.

Detay
05

Facebook ve WhatsApp çöktü! 6 saat sonra erişime açıldı

Sosyal medya platformları Instagram, Facebook ile anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 6 saatlik erişim probleminin ardından tekrardan kullanıma açıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan Facebook sözcüsü, hizmetlerin çalışmaya başladığını ancak eski haline dönmesinin biraz daha zaman alacağını duyurdu.

Detay
05

TEKNOFEST İstanbul 2021 sona erdi

Bu yıl 4. kez kapılarını misafirlere açan Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, gerçekleştirilen kapanış töreniyle sona erdi.

Detay
05

Nobel Ödüllü Türk Bilim İnsanı Sancar’dan üniversiteli olacak gençlere altın öğütler…

Türkiye'nin geleceği için üniversite sınavını kazanma başarısı gösteren gençlerden üniversite okurken de çok çalışmasını isteyen Prof. Dr. Aziz Sancar, “Gözünüzü seveyim gençler, çok çalışın da başımıza icat çıkarın” dedi.

Detay
05

TEKNOFEST kapılarını sürprizlerle açacak

Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali TEKNOFEST, bu yıl bir dizi sürprizle ziyaretçilerini ağırlayacak.

Detay
05

Uğur Şahin ve Özlem Türeci’ye İspanya’dan büyük onur

"İspanya'nın Nobel'i" olarak anılan Prenses Asturias Teknik ve Bilimsel Araştırma Ödülü bu yıl da sahiplerini buldu. Pfizer ile corona virüsü aşısı geliştiren BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci de ödüle layık görüldü.

Detay
05

Almanya’dan Şahin ve Türeci’ye liyakat nişanı

Corona virüsü salgınında geliştirdikleri aşıyla hayat kurtaran BioNTech'in kurucuları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, Almanya Federal Cumhuriyeti Liyakat Nişanı'nı Bellevue Sarayı'ndaki törenle aldı.

Detay