İslam'daki tüm yüksek değerleri buldum - Ünlü Fransızla ÖZEL GÖRÜŞME

"Şahsen ben İslam'daki tüm yüksek değerleri buldum. Ama mesele, insanların sinsi eylemlerine İslam denildiği karanlık şovla ilgili değil."


"Şahsen ben İslam'daki tüm yüksek değerleri buldum. Ama mesele, insanların sinsi eylemlerine İslam denildiği karanlık şovla ilgili değil."

Bu açıklama "Muslim en France" medya kuruluşu başkanı Jean-Michel Brun'un Publika.az'a verdiği özel röportajda yapıldı.

İşte onunla bir röportaj:

- Bay Brun, son günlerde tanıdığım en ilginç insanlardan biri olduğunuzu dürüstçe söyleyebilirim. Okurlarımızın da bu tadı beğenmelerini isterim.

- Aslında ben bir ekonomistim. Bu alanda doktora çalışmalarımı bile tamamladım. Bir zamanlar çok masumdum. Dünyayı ancak ekonomiye dikkat ederek bitirebileceğimizi düşündüm. Bir gün ekonominin bir hastalıktan başka bir şey olmadığını anladım. Film yapmaya başladım. Çünkü gerçeği söylemenin tek yolu onu göstermektir. Beyrut'ta şiddetli bir iç savaş çıktı. O sırada şans eseri kameramla oradaydım. Kader beni Beyrut'ta askeri muhabir olarak kalmaya yönlendirdi. Kısa süre sonra Orta Doğu muhabiri olarak çalışıyordum. İsrail-Filistin, Suriye, Batı Sahra, Irak, İran, Afganistan gibi ülkelerde savaşın sıcak noktaları hakkında raporlar hazırladım. Ben zaten Fransa'nın ikinci büyük medya kuruluşu olan Sunset Press'in bir çalışanıydım. Ancak medeni durumum nedeniyle savaş bölgesinden uzaklaşmak ve eve dönmek zorunda kaldım. Daha sessiz bir aktivite türü seçtim. Geçen yıl basına döndüm. Fransa'daki Müslümanların sesi olmaya karar verdim. Maalesef bugün Müslümanlar Fransız hükümeti tarafından ayrımcılığın kurbanı oldular.

- Pandeminin gezegende paniğe neden olduğu doğru.

- Son aylarda pandemi sorunu tüm dünyanın gündeminde. Bu trajedinin insanları bir araya getirip birleşmesini umuyordum. Ama benim ülkemde tam tersi oldu. Önemsiz nedenlerle komşularına şikayette bulunan ve satıcıları dolandırıcılıkla suçlayan alıcıların çağrılarıyla polis yardım hatları susturulmadı. Alman işgalinin gri günlerine geri döndük. İnsanlar, virüsü birbirlerinin gözlerine yayan potansiyel düşmanlar haline geldi. Herkes önlerinde ne olduğunu gördü ve 10 adım öteye koşmaya başladı. Maalesef, salgın, iç şefkatimizi açığa vurmaktan ziyade en kötü niteliklerimizi abarttı.

- Sebep mi?

- Çünkü siyaset yine zor sözünü söyledi. Star Wars'da belirtildiği gibi korku, kötü güçlerin kapısının anahtarıdır. Radyo, televizyon ve çevrimiçi medya, gün boyu kabul ettiğiniz yeni gerçekliğe katılmıyorsanız hem kendinizin hem de yakınlarınızın ölümüne neden olacağınızı haykırıyorsa, huzurunuzu ve uyumunuzu nasıl koruyabilirsiniz? Filozof Barbara Steigler'in güzel bir sözü var: "Toplumumuz tarafından yönetilen bir neoliberalizm aşamasına girdik. Bireylerin rızasını almak yerine, neoliberalizm bizi köleleştiriyor. İnsanları var olan gerçekle uzlaşmaktan başka çaresi bırakmıyor. Bu bir tür zihinsel sarsıntıya dönüşüyor.
- Kişisel olarak titrek hissediyor musunuz, yoksa mevcut durumu değerlendirecek kadar ayık mısınız?

- Bu virüsün hayatımı çok değiştirdiğini söyleyebilirim. Hindistan topraklarının "potasyum yuga" dediği yerin en karanlık kısmındayız. Aksine, niceliğin niteliği aştığı bir noktadayız. Fikirlerimizin anlamı sözlerimizden daha ağır olmalıdır. Sebep ne olursa olsun, maneviyatımız tüm zor durumların üstesinden gelmelidir. Küresel sorunlar hayatımızı kaosa çevirmemeli. Özellikle bu zor zamanlarda hayatta anlam bulmanın tek yolu budur. Eski Fransız Kültür Bakanı Andre Malroux'dan alıntı yapacağım: "21. yüzyılda, maneviyatımızı ya bulacağız ya da kaybedeceğiz." Şimdi ne demek istediğini anlamaya başlıyorum.

- Hayatın anlamını aramadan yaşamak çok mu zor?

- Sadece insana ve maddeye inananlar, özgürlüğü, eşitliği ve kardeşliği arzuladıklarını her zaman kanıtlamaya çalışırlar. Ancak kalplerinde en yüksek sevgi, merhamet ve ilâhi hakikate yükselme arzusu yoksa sonsuz ve anlamsız varlıklar olarak yok olacaklardır. Listelediğim değerlerden mahrum kalanlardan duyduğumuz sloganlar taş heykellerden başka bir şey değildir. Birbirimizi seversek, şöhret için çabalarsak, yaşayamayacağımız evler inşa etmek için zengin olur ve ruhumuzun yoksulluğuna yol açarsak nasıl bir hayattan bahsediyoruz?

- Laik dinlerin bir gün geçerliliğini yitireceğini düşünüyor musunuz?

- Aksine, dinde hiçbir şey olmadığını düşünüyorum. Ne yazık ki bugün Fransız toplumu, özellikle İslam'da somutlaşan yüksek değerlerden yoksundur. Ama gençlerimizin çoğunun İslam'a yöneldiğini de söylemeliyim. Çünkü bu din, en yüksek ahlaki değerleri, sabrı, sevgiyi, birliği, hümanizmi aşılar. Dinleri zorlamak yerine hepsinden faydalanabiliriz. Bunu yapmak için Kutsal Kitabın ne dediğinin farkında olmalıyız. Yeni sayfalar açmaktan korkmayın. Unutma, dogmatizmden daha kötüsü yoktur. Şahsen ben İslam'daki tüm yüksek değerleri buldum. Ancak bunun, insanların sinsi eylemlerine İslam denildiği karanlık bir gösteri olmadığını unutmayın. İslam bir işarettir, bir dizi yasak değil. İşaretçimizi bulana kadar her zaman tetikte olmalıyız.

- İnsanlığın kurtuluşuna sahip olsaydınız, insanlara hangi üstün kaliteyi aşılardınız?

- Yalnızca öğrenmek bir kişiyi cehaletten kurtarabilir. Cehalet korku, dehşet ve nefret yaratır. Fransa'yı düşünün. İslam hakkındaki cehalet, insanların Müslümanlara karşı nefretini uyandırdı. Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşın gerçek sebebini bilmeden Ermenileri körü körüne destekliyorlar. Çünkü okuma yazma bilmeyen kişi kendi icatlarının kölesidir. Her birimizin temel bir borcu var. Bilmediğimizi öğrenmek ve bilmeyenlere öğretmek. İnanın bana, en iyi insani yardım bizi eğitmektir. Okullar, tiyatrolar inşa etmeliyiz ve kitaplar yayınlamalıyız. Gazeteciler bu propagandada büyük rol oynamalıdır.
- Ölümünden sonra hatırlanmamaktan korkuyor musun?

- Açıkçası benim için önemli değil. Bunun hakkında hiç düşünmedim. Mezarlığın en meşhur ölüsü olmayı arzulamak saçma bir rüya. Önemli noktayı biliyor musun? Bu dünyada bulunduğumuz kısa sürede insanların kaderini iyileştirmek için çabalamak. Bu anlık bir düşünce değil. Herkesin hayatının bir prensibi haline gelmelidir. Her gece kendimize iki soru sormalıyız - Bugün kendim için ne yaptım? Bugün başkaları için ne yaptım?

- Uçakta oksijen balonunun çalışma prensibi.

- Kesinlikle. Kendimize yardım etmeden kendimizi kuyudan çıkaramayız. En büyük yardım, birinin yalnızlığını süslemek için nezakettir.

- Azerbaycan'ın Fransa'da gerçek sesini yükselten sevgili dostumuz, elimizi tuttuğunuz için teşekkür ederiz!

- Cezayir asıllı Fransız düşünür Pierre Rabin'in anlattığı benzetmeyi paylaşmama izin verin. Bir gün ormanda korkunç bir yangın çıkar. Filler hortumlarını nehirden gelen suyla doldururlar ve diğer hayvanlar patileriyle ateşi söndürmeye çalışır. O anda ormandaki en küçük kuş olan sinek, minik gagasından bir damla su alıp ateşin üzerine dökmeye başladı. Fil bunu görünce alaycı bir şekilde güler: - Ateşi bu şekilde söndürür müsünüz? Sinek sessizce cevap verir: - Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum! Bak, bu benim de görevim.

Leyla Sarabi