BİNLERCE KİŞİNİN KATILIMIYLA HZ .HÜSEYİN'İN YEZİD TARAFINDAN ŞEHİT EDİLİŞİNİN 1383. YILI ANILDI

~Aşura'da gözyaşı seli! İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilişinin 1383. yılında İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da programlar düzenlendi.

~Aşura'da gözyaşı seli! İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı Hz. Muhammed'in torunu Hz. Hüseyin ve yakınlarının Kerbela'da şehit edilişinin 1383. yılında İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da programlar düzenlendi.

~İstanbul Küçükçekmece'de Hazreti Muhammed'in torunu Hazreti Hüseyin şehit bin 383'üncü yılı nedeniyle Caferilik İnancını Tanıtma Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi'nde "Evrensel Aşura Matem Merasimi" düzenlendi.  Programa Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, AK Parti İstanbul Milletvekili Şamil Ayrım, İyi Parti İstanbul Milletvekili Hayrettin Nuhoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz de katıldı.

Program saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlarken, Kur’an- Kerim okundu. Ardından programda Türkiye Caferileri Lideri Selahattin Özgündüz ve katılım gösteren sivil toplum kuruluşları temsilcileri, milletvekilleri, İBB Başkanı İmamoğlu ve Bakan Yardımcısı Ergüneş, birer konuşma yaptı.

Aşurada gözyaşı seli İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı
Törende konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, " Kerbela'da yaşanan sevgili peygamberimizin vefatından yaklaşık yarım asır sonra çok sevdiği torununu katledilmesidir. Kerbela'nın bir diğer önemli boyutu bu katliamın bizzat sevgili peygamberimizin yolunda gittiğini savunanlar tarafından gerçekleştirilmiş olması. Dolayısıyla Kerbela'nın sadece Hazreti Hüseyin'in ve 72 arkadaşının toprağa düşmüş cansız bedenlerinin değil katledilenler ve katledenlerin insani ve ahlaki tercihlerinin bir bütün olarak Kerbela'ya baktığımızda bir  sevgili peygamberimizi de bir muayyen olarak görüyoruz" dedi.

GÖZYAŞLARI SEL OLDU

Anma töreninde salonda bulunanlar Hazreti Hüseyin'nin şehit edilmesini konu alan tiyatro oyununda uzun süre gözyaşı döktü.

Aşurada gözyaşı seli İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı

AĞRI

Taşlıçay ilçesinde Caferi mezhebine mensup vatandaşlar, Hz. Hüseyin'in şehit edilişinin yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen matem günü aşure törenlerinde ağıt yakıp, gözyaşı döktüler.

Sabahın erken saatlerinde ilçede ilahiler eşliğinde yapılan yürüyüşler Taşlıçay Ehl-i Beyt camisinde son buldu. Programa katılan Taşlıçay Kaymakamı Adem Topaca, Taşlıçay Belediye Başkanı İsmet Taşdemir, Taşlıçay Ehlibeyt Derneği Başkanı Mehmet Hanbaba ve ilçe halkı bir süre daha burada dualar ve ilahiler okuyarak matem gününü idrak ettiler. Programa katılan ilçe halkına yemek ve aşure ikram edildi.

Aşurada gözyaşı seli İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı
KARS

Kars'ta ise binlerce kişinin katılımıyla anma yürüyüşü düzenlendi. Yürüyüşe katılan binlerce kişi havadan görüntülendi. Kerbela şehitlerini anma programı, sabah Hz. Ali Çarşı Camii ve Merkez Ehlibeyt Işıklı Camii önünde toplanan binlerce vatandaşın katılımıyla Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı. Vatandaşlar daha sonra Faikbey Caddesi'nden Kars Garnizon Şehitliği önüne kadar mersiyeler eşliğinde sine dövüp vücutlarına zincir vurdu. 1,5 saat süren yürüyüşte okunan mersiyeleri dinleyen vatandaşlar ise gözyaşlarına boğuldu.
Aşurada gözyaşı seli İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı
Anma programına katılanlar, Garnizon Şehitliği ziyaretinin ardından Yeni Mahalle Mezarlığı'na yürüdü. Yeni Mahalle Mezarlığı önünde de deste gruplarının mersiyeler eşliğinde Hazreti Hüseyin'i yâd etmesi sonrasında aile mezarları ziyaret edilerek, Kur'an-ı Kerim okundu. Kars’ta binlerce kişinin katıldığı anma etkinlikleri havadan görüntülendi. Düzenlenen etkinliğe Kars Valisi ve Belediye Başkan Vekili Türker Öksüz ile binlerce vatandaş katıldı.

Aşurada gözyaşı seli İstanbul, Ağrı, Kars ve Iğdır’da Kerbela şehitleri böyle anıldı

IĞDIR

Iğdır’da Zehra Ana Derneği, Iğdır merkez Yeraltı Çarşısı üzerinde "Dünya Ali Asgar Günü" dolayısıyla anma programı düzenledi. İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan programda sıcak havaya rağmen yüzlerce kişi bir araya geldi. Aradan asırlar geçmesine rağmen onca insanın bir araya geldiğini belirten CAFERİDER Iğdır Temsilcisi Behlül Salmanlı, “Aradan asırlar geçmesine rağmen bu topluluk Sünni'si ile Şia'sı ile mezhebi ve meşrebi kimliğine bakılmadan üst kimlik olan İslami kimliği ile hep beraber o sevgiyi idrak etmiş ve o sevgiye lebbeyk demek için burada toplanmış bulunmaktayız” dedi.

***********************

KILIÇDAROĞLU HALKALI ZEYNEBİYE'DEN SESLENDİ

~Kerbela şehitlerinin anıldığı törene katılan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Bizler Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız. Hazreti Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezid gibi davrananlardan da değiliz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Caferilik İnancını Araştırma ve Tanıtma Derneği’nin (CAFERİDER) Kerbela’nın 1383’üncü yıldönümü nedeniyle düzenlediği Kerbela Şehitlerini Anma Töreni’ne katıldı. Halkalı’daki Yahya Kemal Beyatlı Gösteri Merkezi’ndeki törende Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı İsmail Ergüneş, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve AK Partili Milletvekili Şamil Ayrım da yer aldı. Törenin yapıldığı merkez, sabah saatlerinden itibaren yasın sembolü olarak siyah renkte kıyafetler giyen yüzlerce kişi tarafından dolduruldu. Polis ekipleri vatandaşların üzerilerini arayarak tek tek içeri aldı. Tören öncesinde yüzlerce kişi Kızılay’a kan bağışında bulundu. Anma töreni şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Zeynebiye Gençlik Tiyatrosu, Kerbela olayının anlatıldığı tiyatro oyunları sergiledi.

KİN VE İNTİKAM YOK

Kemal Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, “Kerbela sadece İslam tarihinin değil, insanlık tarihinin de en büyük trajedilerinden birinin adı olsa dahi, kendisinden çıkaracağımız sonuç kin ve intikam değil mutlak anlamda adalet ve kardeşlik olmalıdır. Hazreti Hüseyin Kerbela’da şüphesiz adaleti temsil ediyordu. Ve elbette bizler Hazreti Hüseyin’in Kerbela’da temsil ettiği adaletten yanayız. Hazreti Hüseyin’e ağlayanlardan olup Yezid gibi davrananlardan da değiliz” dedi.

Kardeşlik ve adaletten yanayız

1383 YILLIK MATEM

HAZRETİ Muhammed’in torunu Hazreti Hüseyin ve yol arkadaşları, Kerbela’da katledilmelerinin 1383'üncü yıl dönümünde yurdun pek çok yerinde düzenlenen törenlerle anıldı. İstanbul Halkalı’da Caferilik İnancını Tanıtma, Araştırma ve Eğitim Derneği (CAFERİDER) tarafından düzenlenen törende de binlerce kadın, çocuk ve erkek yasın sembolü siyah kıyafetler giydi.