TÜRKİYE'DE ÖRNEK BİR UYGULAMA 'ATIK İLAÇLAR TOPLANIYOR'

‘’Atık İlaç Detoksu’’ 17-25 Kasım tarihleri arasında ANKAmall Eczanesi’nde

~~Atılan ilaçların insan sağlığına ve doğaya verdiği ciddi zararların önlenmesi amacıyla reSimple Danışmanlık Şirketi tarafından başlatılan ve Çevreci Eczacılar Kooperatifi (ÇEKOOP) işbirliği ile yürütülen Atık İlaç Detoksu sosyal sorumluluk projesi, 17 Kasım itibariyle ANKAmall’da başladı.

‘’Atık ilaç çöp değildir’’ sloganıyla yürütülen proje kapsamında insanlar, evlerinde biriken kullanım süresi dolmuş veya kullanılmayan ilaçları ANKAmall’daki atık ilaç kutusuna bırakabilecekler.

ÇEKOOP’tan verilen bilgiye göre, tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçlar, çöpe veya kanalizasyon sistemine atıldığında doğaya karışarak, insan sağlığına ve çevreye geri dönülemez zararlar veriyor. Gereksiz ilaç tüketimi ve evsel atık ilaçlar konusunda farkındalık yaratmak amacıyla yürütülen proje sayesinde, atık ilaçların mutfak ve banyo çöpleri ile karıştırılmaması, evsel atıklardan ayrıştırılması ve bu ilaçların yasal mevzuata uygun olarak, çevreye zarar vermeyecek şekilde imha edilmesi konusunda tüketicilerin bilinçlendirilmesi amaçlanıyor.

Bu konuda bilinç oluşturmayı ve farkındalık yaratmayı planlayan sosyal sorumluluk projesi 25 Kasım tarihine kadar devam edecek.